Εορτασμός Εθνικής Επετείου “ΟΧΙ” – 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Πέμπτη 26η Οκτωβρίου 2023, την πρώτη Διδακτική ώρα στην Αίθουσα Τελετών του σχολείου μας επιδόθηκαν στους μαθητές και τις μαθήτριές μας που διακρίθηκαν τα Αριστεία και τα Βραβεία Προόδου, καθώς και οι Ειδικοί Έπαινοι. Τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους και όλες. Παράλληλα, παραδόθηκε η Σημαία μας στην σημαιοφόρο μας για την 28η Οκτωβρίου στην μαθήτρια της Γ’ Λυκείου Αξιοπούλου Κλειώ και ορίστηκαν ως παραστάτριες οι: Αξιοπούλου Κλειώ και Μαρτζιβάνου Άννα της Γ’ Λυκείου, Κελέσμητου Σωτηρία και Πετρίδου Πσχαλίτσα της Β’ Λυκείου και Γκεοργκίεβ Νικολέτα της Α’ Λυκείου. Την επόμενη ημέρα το σχολείο εξέδραμε στην Θεσσαλονίκη όπου και παρακολούθησε στα STER – OPTIONS CINEMAS την Ταινία “Καλάβρυτα 1943”. Η ταινία αποτέλεσε την καλύτερη ευκαιρία έτσι, ώστε όλοι να βιώσουν βαθιά τα τότε γεγονότα που σημάδεψαν την πατρίδα μας. Αμέσως μετά την προβολή της ακολούθησε σύντομη συζήτηση για το τι μπορούμε εμείς να κρατήσουμε από την ταινία στην καθημερινή μας ζωή ως δίδαγμα. Σίγουρα ήταν μία ταινία που κάτι άφησε στην ψυχή όλων μας.