ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ (ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ – ΔΡΑΣΕΙΣ)

Σήμερα, 05η Δεκεμβρίου 2023 στο Σχολείο μας οργανώθηκε εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία. Ένα μεγάλο μπράβο αξίζει στους τέσσερις μαθητές μας Αλεξάνδρα Ουρούτσι, Βελολλάρι Άγγελο, Γκιέτα Ραφαέλα και Ρουσάκη Στεφανία οι οποίοι την πρώτη διδακτική ώρα και για το πρώτο διάλειμμα ως εθελοντές προσφέρθηκαν να ζήσουν στον χώρο του σχολείου αποκτώντας μια παροδική αναπηρία (κλειστά μάτια με κορδέλα, δεμένα χέρια με tire up, κλειστά αυτιά με ωτοασπίδες και κίνηση με πατερίτσες) και έπειτα κατά την 5η διδακτική ώρα κατά την διάρκεια της εκδήλωσης να μοιραστούν μαζί μας την εμπειρία τους. Αμέσως μετά ακολούθησε προβολή της εκπομπής του καναλιού KΡHTH TV με την Επωνυμία “Ήρωες” (https://www.youtube.com/watch?v=4opMWJYuu40) όπου συνάνθρωποί μας με μόνιμες αναπηρίες μοιράστηκαν τις δικές τους εμπειρίες. Σίγουρα, ήταν μία εκδήλωση που κάτι άφησε στις ψυχές όλων μας και καλλιέργησε λίγο παραπάνω την ενσυναίσθησή μας. Ένα μεγάλο μπράβο και ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην εκπαιδευτικό Μαριάννα Μουρατίδου ΠΕ86 είχε την εποπτεία της όλης εκδήλωσης.